MTK: Kasvihuonekaasupäästöt nettovaikutuksiltaan nollaan vuoteen 2050 mennessä

Järjestön mielestä biomassoille, hiilensidonnalle ja nieluille on saatava korvaus todennetuista toimista.

MTK on liittynyt Climate Leadership Coalition -yhdistyksen (CLC) ilmastotavoitteeseen. Yhdistyksen aloitteessa vaaditaan seuraavalta hallitukselta toimia, jotta EU päivittäisi nykyiset ilmastotavoitteensa vastaamaan Pariisiin ilmastosopimusta siten, että kasvihuonekaasujen päästöt saataisiin nettovaikutuksiltaan nollaan vuoteen 2050 mennessä.

Nettonollapäästöt edellyttävät kasvihuonekaasujen sidontaa.

”Tässä maankäyttösektoreilla, metsien ja peltokasvien kasvulla sekä maaperän hiilensidonnalla on ratkaiseva rooli”, toteaa MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila.

MTK muistuttaa, että hiilensidonnan tehostaminen vaatii tuottavia peltoja ja metsiä. Sekä biomassoille että hiilensidonnalle ja nieluille on saatava korvaus todellisista ja todennetuista toimista. Tämä vaatii laskennan ja hiilen hinnoittelun uudistamista ja tarkistamista.

CLC:n aloite on linjassa näiden tavoitteiden kanssa, MTK:sta katsotaan.

CLC on kuuden suuryrityksen ja Sitran perustama yhdistys, jonka tarkoitus on auttaa Suomen elinkeinoelämää vastaamaan nykyistä paremmin ilmastonmuutoksen ja vähenevien luonnonvarojen tuomiin uhkiin.

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Luonto Luonto

Kuvat