Uutinen Tilaajille FinnMetko 2022: Energiakriisi lietsoo klapikoneiden markkinoita Koneiden toimitusajat ovat venyneet noin vuoteen, valmistajat kertovat.
Uutinen Tilaajille FinnMetko 2022: Pienkoneiden koko kasvaa Kranman toi messuille uuden 960-mallin kuormatraktorin.
Uutinen Tilaajille Metsäkeskus: Kolmannes kemeratuesta jäänee tänä vuonna käyttämättä Esimerkiksi Pohjois-Karjalassa nuoren metsän hoitotyöt ovat vähentyneet 40 prosenttia viime vuodesta.
Uutinen Tilaajille ”Polttopuulle on täysin mahdotonta antaa hintaennustetta lokakuulle” Polttopuiden kysyntä räjähti läpi katosta kesällä, ja osa kauppiaista myy jo ei-oota. Koneellisesti kuivattua klapia saa loppuvuodesta, mutta hintakehitys on täysi arvoitus.
Uutinen Tilaajille Hakkuut vähenivät heinäkuussa, energiapuun korjuu lisääntyi vuodentakaisesta Alkuvuonna puuta on korjattu liki 34 miljoonaa kuutiota.
Uutinen Tilaajille Metsäpalotermit tutuksi, Tuli metsässä -sanasto on julkaistu Sanastossa on 140 keskeistä käsitettä määritelmineen suomeksi, ruotsiksi, englanniksi ja venäjäksi.
Uutinen Tilaajille Tricoa Riistakeskukselta vasta syyskuun lopussa, hinta nousee Metsänomistajat voivat ostaa Tricoa Riistakeskuksesta alennettuun hintaan.
Uutinen Tilaajille Selluloosasta vaihtoehto akustiikkalevyille, ruiskutettava massa mukautuu pinnan muotoihin Aalto-yliopisto ja Lumir Oy tutkivat parhaillaan, sopiiko lehti- vai havusellu akustiikkaratkaisuihin paremmin.
Uutinen Tilaajille FinnMetko käyntiin torstaina, mukana yli 300 näytteilleasettajaa Tarjolla on työnäytöksiä puunkorjuusta kantojen murskaukseen ja klapien tekoon.
Uutinen Tilaajille Taimi-Tapiolta jäi ensi kevääksi vain 10 miljoonaa tainta Syksyn istutuksiin on lähdössä 1,5 miljoonaa tainta.