Metsänhoitoyhdistys Oulun Seutu on Vuoden Kymppi

Metsänomistajien korkea jäsenöitymisaste oli yksi tunnustuksen perusteluista.

Metsänhoitoyhdistys Oulun Seutu on valittu metsänhoitoyhdistysten Vuoden Kympiksi. Kyseessä on tunnustus ansiokkaasta metsänomistajien etujen ajamisesta sekä metsänomistajaorganisaation jäsenten ja muiden metsänomistajien palvelusta.

Perustelujen mukaan Mhy Oulun Seudulla on vahva rooli puukauppa- ja metsänhoitopalvelussa, joka on valtakunnallista kärkitasoa. Metsänomistajien saama positiivinen edunvalvonta- ja palvelukokemus heijastuu myös metsänomistajien korkeana jäsenöitymisasteena.

”Alkutahdit toiminnalle viitoitti muutaman vuoden takainen onnistunut fuusio. Käytössä on toimintamalli, johon kaikki ovat sitoutuneet ja yhteishenki yhdistyksen sisällä erittäin hyvä”, kertoo yhdistyksen toiminnanjohtaja Tapio Kylmänen.

Vuoden Kymppi valittiin tänä vuonna seitsemättä kertaa. MTK myöntää tunnustuksen vuosittain joko metsänhoitoyhdistykselle tai yhdistyksen toimihenkilölle.

Tunnustus julkistettiin tänään MTK:n metsävaltuuskunnan kokouksessa Espoossa.

Kommentit

Ei vielä kommentteja.

Metsänomistus Metsänomistus