Ladataan...
Tutkimus: Eduskunnassa ei kannatusta avohakkuiden täyskiellolle
Edellisen eduskunnan keskustalaiset, kokoomuslaiset, perussuomalaiset, sosialidemokraatit ja kristillisdemokraatit hyväksyivät avohakkuut, vihreät ja vasemmistoliittolaiset eivät.
Tilaajille
On tragikoomista, että metsätalouskoulutusta saamattomat ja itse puun tuottamisesta mitään tietämättömät amatöörit kansanedustajat keskustelevat niinkin spesifisestä ammattiasiasta kuin metsän uudistaminen.
Tämä vertautuu siihen, että kansanedustajapoloiset väittelisivät kiivaasti maatalouden kevätkylvöille sopivimmista koneista, lajikkeista, kyövösyvyydestä, muokkausajoista, ja -syvyydestä, peittauksesta, traktorien rengastuksista ja rengaspaineista kevätkylvöille ym. joista he eivät myöskään ymmärrä yhtään mitään, muuta kuin propagandististen kuulopuheiden perusteella.
Meistä ammattilaisista on erittäin noloa, että poliitikot keskustelevat ammmattispesifisitä asioista kuin jotain tietäisivät ja tekevät itsensä nauruin alaisiksi.